"Sinko, ajde molim te pogledaj ovaj računar, stalno nešto koči"

-"Evo sad ću bako. Jao više ta kanta od računara, opet je zabagovao"

"Ma ništa nije zapakovao sinko dragi, kako računar nešto da zapakuje Bog s tobom. Kažem ti da koči, ne mogu da vidim na Fejsbuku gde je otputovala strina Branislava"

-"Maa znaam bre, nego.. Dobro nema veze, popraviću ga 😕"

"Super ljubi te baka tvoja. I nemoj više tako da me plašiš, često pričaš nebuloze u poslednje vreme.. Da nisi gladan možda?"

Naravno da u dijalogu iznad baka ne zna šta znači "zabagovati". I ovako je učila mesec i po dana kako da se uloguje na Fejsbuk i okači unuku na zid "KAKO SI PORASTAO KAKO SU MAMA I TATA JAKO SI SLADAK ČUJEM DA OCENE NISU DOBRE POPRAVI SRPSKI JESAM TE TAKO UČILA LJUBI TE BAKA", još joj samo fali da uči i šta "bagovati" znači. Ali, ja, Pudian, ipak sam tu da pokušam da joj objasnim.

Jezik

Draga bako, "bag" znači greška u programu koji se izvršava na računaru. Drugim rečima, predstavlja njegovo neočekivano i neželjeno ponašanje, koje tebe trenutno sprečava da vidiš gde je strina Branislava. Bag se obično popravi tako što se na Internetu pronađe njegov uzrok ili tako što se prosto prekine izvršavanje programa koji usled "baga" ili ti greške, "luduje". Nakon što se ponovo pokrene, program bi trebao da radi očekivano, barem neko vreme.

POREKLO TERMINA

Bag vodi poreklo od engleske reči za bubu i koja se piše "bug", a izgovara onako kako smo je mi i usvojili - bag. Pretpostavljam da se trenutno pitate kakve veze buba ima sa greškom u računarskom programu? Otkriću Vam o čemu se radi u narednih nekoliko linija. Naime, u Harvardovoj računarskoj laboratoriji, 1947.godine, računar Mark 2 stao je sa radom. Grejs Hoper, čuvena pionirka računarstva, kao i njen tim tehničara, bacili su se na posao, ne bi li otkrili zašto je računar otkazao saradnju.

U to doba, računari su zauzimali skoro čitavu sobu i mnogo su se grejali, te su tehničari odlučili da tokom noći ostave otvorene prozore od sobe u kojoj se Mark 2 nalazio. Nisu ni slutili da će toplota koju računar emituje usled rada privući noćne leptirice, koje su brže bolje iskoristile otvorene prozore i ušle u sobu. Jedna od njih ušla je u mehanički sklop računara i uzrokovala njegovo otkazivanje. Grejs i njeni tehničari su marljivo vodili dnevnik, te su kao dodatni dokaz priložili leptiricu koja je "zbunila" računar Mark 2. Nakon što su zamenili pokvareni sklop, računar je opet proradio, ali ovaj put, u zatvorenoj sobi.

Jezik

Još članaka iz kategorije: Zanimljivosti

0 komentara

Ostavite komentar