Okej, pritisnuli ste dugme za uključivanje računara, nekoliko sekundi gledali kako se brzo smenjuju slova i brojevi na crnom ekranu i na kraju, voila, eto je welcome poruka (tj. poruka dobrodošlice). Čestitam, uspešno ste pokrenuli računar, možete da počnete sa radom! "Doobroo, lepo to sve zvuči Pudiane, ali reci ti meni šta ja konkretno mogu da radim", rekli biste mi. U redu, razumem, krenimo! Ono što vidite naziva se radna površina, odnosno desktop. Po njoj je u većoj ili manjoj meri (u zavisnosti od toga koliko ste uredni odnosno neuredni) razbacano mnoštvo fajlova i foldera. Ukoliko ne znate šta su to desktop, fajlovi i folderi, njihove definicije možete pronaći u članku Mali kompjuterski rečnik. Pomenute fajlove i foldere možete premeštati, preimenovati, kopirati, obrisati, izmeniti, grupisati, kao i razmestiti. Drugim rečima, sa njima možete da radite šta god Vam padne na pamet!

Ono što često čujem jeste fraza: "Da li ću pokvariti nešto ako sad to obrišem?" Odgovor je: "Naravno da ne! To ne bi bilo tu i ne bi postojala vidljiva opcija obriši da je to nešto toliko bitno!" Tako da dragi čitaoci, slobodno brišite i koristite računar bez pritiska. Šta god obrisali, može ili da se ponovo kreira ili da se vrati na staro stanje.

Pređimo sada samo ukratko na osnovne delove računara. Kao što možete videti, računar čine sledeći delovi:

  • KUĆIŠTE - manja ili veća, često bučna, plastično-metalna kutija u kojoj se nalazi sva elektronika Vašeg računara. Tamo su svi sklopovi koji mu omogućavaju da sačuva podatke, pokrene programe, poveže se na Internet, izračuna nešto, pokrene igricu, itd. Više od ovoga, za početak, ne bih govorio. Ono što je bitno jeste da je kućište, kao i svaki drugi element domaćinstva, neophodno s vremena na vreme očistiti od prašine. Pošto je računaru neophodno hlađenje, na kućištu se nalazi nekolicina ventilatora i otvora, kroz koje prodire prašina i nakuplja se na hladnjacima elektronike računara, te ukoliko se odatle ne izbaci, može dovesti do PREGREVANJA računara! Ukoliko se to desi, biće neophodna zamena komponenata, što u prevodu znači prilično mnogo "crvenih", tako da posebnu pažnju obratite na čišćenje kućišta od prašine. To možete uraditi i sami, ali ipak savetujem da to ne radite samostalno, već prepustite to nekome ko ima više iskustva. Neka Vaše bude samo da dignete uzbunu.
  • MONITOR - uređaj koji nam omogućava da vidimo šta radimo na računaru. Inače, računar može savršeno dobro da radi i bez njega, ali da bismo videli koje smo komande zadali računaru, neophodan nam je monitor. Monitor se odgovarajućim kablom povezuje sa kućištem, ali da bi radio, zahteva uključenje i u struju.
  • TASTATURA I MIŠ - uređaji koji nam omogućavaju da računaru izdamo određenu komandu. Za razliku od monitora, dovoljno ih je povezati samo sa kućištem da bi radili, odnosno, ne zahtevaju uključenje u struju.
  • ZVUČNICI - omogućavaju da čujemo ono što radimo na računaru. Računar može da radi savršeno dobro i bez njih, ali složićete se da je gledanje filma bez zvuka nezamislivo. Pored veze sa kućištem, zvučnici zahtevaju i strujni priključak.

Pošto smo se upoznali sa osnovnim elementima računara, a ujedno i malo ohrabrili da smemo da obrišemo sve što vidimo, a da ne uzrokujemo pušenje ili eksploziju računara, pređimo sada na kratka upustva kako izvršiti neke od najosnovnijih akcija na računaru. Sve članke na ovu temu možete pronaći na sledećem linku: Računari.

Još članaka iz kategorije: Računari

0 komentara

Ostavite komentar